P r a h a / C h o m u t o v – K poslednímu střetnutí první části sezóny cestovali chomutovští basketbalisté do hlavního města bez Petra Macháče. Na palubovce záložního týmu USK Praha tahali Levharti od začátku za kratší konec, takže zapsali třináctou porážku v základní části, při níž po výsledku 67:105 ze svého pohledu potřetí v prvoligovém ročníku inkasovali trojciferný počet bodů. Kouč Václav Forst navíc pro zbytek sezóny přišel o rozehrávače Jiřího Hlavu.
1. liga - 2023/2024
18. kolo, 26. 1. 2024

105:67

25:17, 30:20, 27:17, 23:13

USK Praha B BK Levharti Chomutov

Duel dvou jistých účastníků skupiny o udržení otevřela trojka domácího Kramosila, na niž ještě v první minutě odpověděl dvěma body Hlava. V tu chvíli se bohužel nakonec jednalo o nejmenší rozdíl ve prospěch béčka USK. Pražané totiž náskok postupně navyšovali. Poprvé ztráceli Levharti deset bodů na startu druhého dějství, kdy proměnil další z celkově deseti trojek domácích Klein.

Rovněž prvním košem druhého poločasu byla trojka USK, po níž to poprvé bylo o dvacet bodů. Na třicet bodů narostl náskok souboru z české metropole v úvodu čtvrté části po dvou bodech Brunnera. Jak už bylo zmíněno, Chomutovští nakonec potřetí v sezóně inkasovali stovku. Nejvíc k tomu přispěli Matyáš Ježek (23) s Matějem Šafaříkem (13) společně s dalšími třemi dvoucifernými střelci. Za Levharty mírnili porážku nejvíc Ondřej Kovář (15) a Jakub Weig (12).

„Roli hrálo několik faktorů, ale asi bych jako nejdůležitější zmínil obranu,“ ohlížel se Václav Forst. „Bohužel jsme nechávali soupeře doskakovat a až na určité části zápasu jsme nebyli schopní se v obraně koncentrovat,“ lamentoval zkušený kouč.

Pod oběma koši i podle trenéra Levhartů citelně scházel Petr Macháč „Chyběl nám hodně. Jde o profesionála a správného lídra, když s námi je,“ pravil první muž realizačního týmu. „Navíc po pěti minutách se ošklivě zranil Jirka Hlava, který patří do základní rotace a bude do konce sezóny mimo, protože si špatně pohmoždil kotník,“ připojil nepříjemnou novinku.

Levharti tak završili základní část s pěti vítězstvími, která mají na kontě také SP Basket, Zlín, Olomouc a v případě prohry v posledním klání i Ostrava. Tři výhry doposud zapsali Polabí a Prostějov. Tak vypadá výchozí pozice před startem play-out. „Náskok dvou vítězství není zrovna velký. Rozhodovat se bude na hřišti, kde to bude boj, ve kterém se musíme rvát o co nejvíc výher,“ uvědomoval si Václav Forst.

„Pokud se chceme v první lize udržet, je potřeba trénovat, což je věc, kde nás taky tlačí bota,“ pokračoval chomutovský trenér. „Kluci u nás nejsou úplní profíci, takže mají plno pracovních povinností. Do toho nás čeká hodně cestování, takže bude hodně záležet i na tom, jak se k tomu teď postaví,“ uzavřel.