Chomutovští basketbalisté vyrazili k první duelu základní části prvoligové skupiny Západ do Plzně, kde vyzvali tamní Lokomotivu. Levharti tři čtvrtiny vedli, ovšem závěrečné hrací období patřilo domácím Západočechům, kteří předvedli otočku skóre a hned na úvodu sezóny se přehoupli přes sto bodů po výsledku 103:90 ze svého pohledu.
1. liga - 2023/2024
1. kolo, 15. 9. 2023

103:90

20:21, 26:24, 24:30, 33:15

BK Lokomotiva Plzeň BK Levharti Chomutov

Levharti se na sklonku úvodní minuty zápasu ujali vedení, které v dalším průběhu zápasu činilo až šest bodů. Zahajovací čtvrtinu však vyhráli Severočeši jen o bod. I nadále se hrálo vyrovnané střetnutí, v němž Plzeňští v poločase o bod vedli, neboť druhou část urvali dvoubodovým rozdílem.

Po změně stran probíhal scénář jako před odchodem do šaten. Tentokrát však nabrali lehké manko svěřenci Daniela Huška, kteří vývoj otočili a díky Boykově trojce pár vteřin před třetím klaksonem duelu vedli o pět bodů. Lokomotiva však záhy vyrovnala a od sklonku třetí minuty závěrečné části převzala střeleckou iniciativu, což ji dovedlo k vítězství.

„Soupeř změnil způsob obrany, takže na nás vyrukoval se zónou, a my jsme se s tím úplně dobře nevyrovnali,“ ohlížel se hlavní trenér Levhartů. „Do toho přišlo pár sporných rozhodnutí, což jsme úplně neustáli v hlavách, protože máme mladý tým plný emotivních srdcařů. Pak už se vezlo,“ doplnil.

Zbytečné a laciné ztráty v kombinaci se zmíněnou zónovou obranou dostaly podle chomutovského trenéra domácí přece jen víc do sedla, čehož nejčastěji využíval nakonec pětadvacetibodový Karel Aušprunk. Toho doplnili ještě šestnáctibodový Martin David a sedmnáctibodový Rostislav Jirák, Levharty táhli Nestor Boyko (21), Šimon Gareis (17) a Petr Macháč (17). „Ze zbrklosti jsme dělali hloupé ztráty a nedorotovávali v obraně,“ uvedl Daniel Hušek.

Levharti vstoupili do nového ročníku první ligy znovu s poměrně mladým kádrem, který na úvod soutěže tentokrát nevyhrál jako před dvanácti měsíci. „Před dvěma roky se nastolila nějaká koncepce. Řeklo se, že udělám chomutovskou kostru a kluci teď musí ukázat, že na první ligu opravdu mají,“ přibližoval Daniel Hušek po závěrečném klaksonu.

„V prvním zápase se nám to dařilo, i když se potvrdilo, že nám část basketbalové kvality chybí. Předčili jsme totiž Plzeň v úsilí a nasazení, což jsou atributy, kterými se snažíme eliminovat chybějící zkušenosti a některé dovednosti,“ rozpovídal se mladý kouč. Chomutovští se budou chtít z porážky rychle oklepat a neprotahovat čeká na první vítězství. „Čeká nás těžší sezóna než ta předchozí,“ uvědomoval si šéf chomutovské střídačky závěrem.