• EWBL 2022/2023

  • 3. místo Chance ŽBL 2022/2023


O s t r a v a / C h o m u t o v – Velmi dobrý výkon a dlouhé vedení na výhru v eurocupové premiéře chomutovským basketbalistkám nestačily, Levhartice však na nepříznivý výsledek z Maďarska zareagovaly vítězným návratem do domácí nejvyšší soutěže. V rámci čtvrtého kola zajížděly do metropole Moravskoslezského kraje, kde před rokem těsně padly po velmi kontroverzním závěru. Tentokrát bylo v Ostravě k dramatu daleko, neboť svěřenkyně Pavla Staňka zvítězily celkem s přehledem a po výsledku 86:66 ze svého pohledu mohli slavit druhou výhru v aktuálním ročníku Chance ŽBL.
ŽBL
4. kolo, 15. 10. 2023

66:86

22:24, 11:23, 23:21, 10:18

SBŠ Ostrava BK Levhartice Chomutov

Reportáž

Po vyrovnané úvodní minutě duelu odskočily Levhartice do místy až devítibodového vedení, které však Ostravanky do prvního klaksonu stáhly na rozdíl jediného koše. Klíčovým se tak stalo druhé dějství, neboť chomutovské hráčky jej opanovaly dvanáctibodovým rozdílem, tudíž je v poločase hřál čtrnáctibodový náskok.

Po změně stran se sice družina trenérky Ivety Raškové přiblížila, avšak soubor, který si zahrál kvalifikaci o EuroCup, stáhl za deset minut hry manko pouze o dva body. Závěrečné dějství už znovu patřilo Levharticím, jež dovedla k výhře mimo jiné čtveřice dvouciferných střelkyň. Vévodila jí šestnáctibodová Yemiyah Morris, následovaná svou americkou krajankou NaJai Pollard (15), jež díky čtrnácti doskokům zapsala první chomutovský double-double v aktuálním ročníku Chance ŽBL, Annou Rylichovou (13) a Valentýnou Kadlecovou (12).

Na ostravské straně zářila India Lee Pagan, portorická účastnice posledního mistrovství světa měla díky sedmnácti bodům nejpřesnější ruce ze všech hráček na palubovce. „Povedl se nám vstup do zápasu, ve kterém jsme si vybudovali určitý náskok,“ pochvaloval si Pavel Staněk. „Ostrava pak zkoušela i zónovou obranu, díky níž se chvilkami přiblížila, ale my si pomohli koši, které nám pořád udržovaly náskok,“ připojil hlavní kouč Levhartic.

Po leteckém návratu z Maďarska vyrazily Severočešky po dvou dnech odpočinku k dalšímu venkovnímu duelu, i když tentokrát „jen“ přes celou republiku. „Důležité je, abychom se vypořádali s náročností cestování,“ reagoval šéf chomutovského realizačního týmu. „Je potřeba se koncentrovat a rozprostřít zátěž na co nejvíc hráček, abychom to zvládli, protože podobný program nás čeká i v následujících týdnech,“ doplnil.

I přes jasnou výhru viděl Pavel Staněk znovu výpadek v koncentraci. „Byl trochu delší než v Maďarsku, kde trval zatím nejméně v dosavadním průběhu sezóny. Každopádně si to musíme rozebrat, i když může hrát roli vyšší vedení a pocit, že máme zápas jasně v rukách,“ popisoval s tím, že střetnutí podle něj překlopily na stranu jeho týmu vůle po vítězství a vyšší individuální kvalita hráček. „Abychom šlapali opravdu celou dobu, musíme v sobě ještě víc probudit zabijácký instinkt,“ přibližoval však jedním dechem.

Už po pouhých dvou dnech odpočinku čeká Levhartice další evropské měření sil, když ve druhém kole eurocupové skupiny zavítá pod vrcholky Krušných hor italský tým Dinamo Sassari. „Je potřeba, aby holky dobře zregenerovaly a vzhledem k počasí vydržely zdravé,“ uzavřel Pavel Staněk.

Foto: Zuzana Krišicová (SBŠ Ostrava)

Sestava SBŠ Ostrava:

Pagan 17, Little 8, Halátková 8, E. Kubíčková 8, Vydrová 6, Motyčáková 6, Rašková 4, Káňová 4, Válková 3, Szabó 2, Menšíková, Bačová

Sestava BK Levhartice Chomutov:

Morris 16, Pollard 15, Rylichová 13, Kadlecová 12, Brejchová 7, Fučíková 6, Satoranská 5, J. Staňková 4, Bartoňová 4, Hibalová 4, Kučerová

Aktuální zápasy