• EWBL 2022/2023

• 3. místo Chance ŽBL 2022/2023

V a r š a v a – Necelých čtyřiadvacet hodin po vítězném semifinále vyrazily chomutovské basketbalistky do boje o celkové prvenství v aktuálním ročníku EWBL proti litevským soupeřkám z Neptunas Klajpeda. O výsledku rozhodl nástup Levhartic do druhého poločasu, kdy smazaly desetibodové manko, otočily skóre a vedení už nepustily. Po výsledku 77:73 zvedly nad hlavu trofej pro vítězky, Eliška Brejchová byla vybrána do All-Stars týmu a Kateřina Bartoňová byla zvolena nejužitečnější hráčkou turnaje.
EWBL 2022/23
F4 – F, 5. 3. 2023

77:73

20:19, 15:26, 27:12, 15:16

BK Levhartice Chomutov BC Neptunas Klajpeda

Reportáž

Zápas otevřela trojka Satoranské, což bylo v zahajovací čtvrtině nejvyšší vedení jednoho či druhého týmu. Nakonec Levhartice vyhráli úvodní desetiminutovku o jeden bod. „Začali jsme slušně, ale ve druhé čtvrtině se zápas vyvíjel jasně pro soupeře, který si vypracoval desetibodové vedení,“ popisoval Jozef Rešetár další průběh utkání.

Dvouciferný poločasový náskok litevského souboru určila trojka Sinickaite s klaksonem. Po návratu ze šaten se však na palubovce odehrál úplně jiný příběh. Úsek od startu druhé do poloviny čtvrté minuty třetí části vyhrály chomutovské bojovnice 16:0, přestože trenér Neptunas Martynas Airosius si vyžádal dva oddechové časy, a soupeřkám už povolily jen jedno vyrovnání.

„Nástup do druhého poločasu byl rozhodující, stahovali a otočili jsme zásluhou trojkových střel,“ zmínil slovenský trenér čtyři úspěšné pokusy, jež si rozdělily poměrem 3:1 Pollard s Kadlecovou. Severočešky proměnily celkem deset trojek proti sedmi Klajpedy.

„Všechno souviselo s naší obranou. V prvním poločase jsme v ní dělali chyby, ve druhém jsme je měnili a vycházelo nám to. Přidali jsme i vyšší úspěšnost střelby, protože pokusy jsme měli už v první půli, ale nepadalo nám to tam. A v neposlední řadě jsme zlepšili doskok,“ okomentoval zkušený kouč důvody chomutovského obratu, byť rozdíl získaných míčů pod oběma koši činil po závěrečném klaksonu jen tři balóny.

Levhartice ve zbytku duelu odskočily soupeřkám maximálně do sedmibodového vedení, takže o rozhodnutém střetnutí a klidném závěru nemohla být řeč. Navíc se v poslední minutě dvakrát zkoumalo video, aby sudí určily, který z týmů bude rozehrávat zpoza koncové čáry. Poprvé verdikt vyslankyně jedné z pobaltských republik, podruhé basketbalistky zpod vrcholků Krušných hor. Definitivu na chomutovské vítězství tak daly až dva trestné hody Bartoňové patnáct vteřin před vypršením času, které stanovily konečnou podobu skóre.

„U soupeře z Litvy, která je basketbalovou velmocí, si nikdy nemůžete být jistí, zvlášť když se přiblížili několikrát na rozdíl dvou tří bodů. To pak bylo nebezpečné, ale naštěstí jsme jim nedovolili ani vyrovnat,“ liboval si Jozef Rešetár. „I po druhém zkoumání u videa ještě zbývalo dost času a vedli jsme jen o dva body, takže jsme pořád neměli nic jistého,“ uzavřel.

Nejlepší střelkyní celého zápasu se stala osmnáctibodová Eliška Brejchová, již doplnily sedmnáctibodové NaJai Pollard s Monikou Satoranskou a čtrnáctibodová Valentýna Kadlecová. Právě čtrnáct bodů byl nejlepší počin na straně Neptunas v podání Viktorie Balaban, které sekundovaly Ligita Tamutyte (13), Linda Ndoli (12) a Dalia Donskychite.