V a r š a v a – Po stříbru na Final 4 domácího poháru vyrazily chomutovské basketbalistky na další závěrečný turnaj, na který se probojovaly v rámci evropské ženské ligy. Souboj o stupně vítězů přivítala o prvním březnovém víkendu polská Varšava, kam se Levhartice vydaly den dopředu bez nemocné kapitánky Krejzové. I bez ní semifinále s ukrajinským týmem Ivano-Frankivsk vyhrály 86:76 a v neděli se střetnou s litevskou Klajpedou o celkové prvenství.
EWBL 2022/23
F4 – SF, 4. 3. 2023

76:86

21:22, 15:25, 17:23, 23:16

BK Frank Ivano-Frankivsk BK Levhartice Chomutov

Vstup do zápasu se povedl ukrajinskému souboru, jenž na startu třetí minuty vedl 7:3. Další dvě minuty však vyhrály Levhartice 13:0, takže se ujali vedení, o které sice do prvního klaksonu jednou přišly, ale nakonec získaly zahajovací desetiminutovku o jediný bod.

Druhé dějství si Severočešky uzmuly desetibodovým rozdílem, část po návratu ze šaten vyhrály o šest bodů, takže před závěrečnou čtvrtinou je hřál pohodlný sedmnáctibodový náskok. Chomutovské vedení se však v poslední desetiminutovce začalo ztenčovat poté, co se Ivano-Frankivsk rozstřílel za tři body.

Po necelých třech minutách hry tak svítilo na ukazateli skóre 62:70 z pohledu ukrajinského týmu. Družina kouče Jurije Procijka se blíž nedostala, protože Levhartice už si postup pohlídaly, byť tentokrát soupeřky porazily menším rozdílem než v lednu doma, kde uspěly poměrem 93:62. „V prvním poločase jsme prohrávali na doskoku, ale ve druhém jsem tuhle činnost, stejně jako obranu, zlepšili,“ jmenoval Jozef Rešetár atributy, které dovedly jeho tým do finále.

Levhartice nakonec pod oběma koši doskočily 55 míčů, což bylo o pět více než ukrajinské soupeřky, které zapsaly o jednu ztrátu víc. Zkušený trenér po postupu hořekoval nad faktem, že jeho svěřenkyně neubránily tři klíčové hráčky Ivano-Frankivsku. Krystyna Filevič (28), Tajsija Udoděnko (24) i Oksana Mollova (13) skončily duel s dvouciferným bodovým kontem, první jmenovaná se postarala o sedm ze třinácti trojek svého týmu. „Nedařilo se nám je zastavit a měli jsme kvůli tomu hodně faulů,“ pronesl slovenský kouč.

Jeho družstvo mělo střelbu rozloženou o poznání více, neboť všechny členky základní pětky se přehouply přes deset bodů a hned dvě zapsaly double-double. NaJai Pollard přidala ke třiadvaceti bodům třináct doskoků, zastupující kapitánka Kateřina Bartoňová zakončila duel i díky třem trojkám s jedenácti body a deseti asistencemi.

Semifinále EWBL připomínalo týden starý souboj se Slovankou ve stejné fázi domácího poháru. Severočešky si vybudovaly náskok, který však soupeřky hodně stáhly. „Už jim nezbývalo nic jiného než riskovat střelbu za tři body a ta se jim bohužel dařila,“ narážel Jozef Rešetár na již zmíněný počet úspěšných pokusů z dlouhé vzdálenosti, odkud se Levhartice prosadily osmkrát. „Když najednou vedete už jen o osm bodů, vždycky je důvod k obavám,“ pousmál se.

Ve finále si chomutovské basketbalistky zopakují bitvu s litevským celkem Neptunas Klajpeda, který na sklonku října ve Varšavě zdolaly po výsledku 88:79. „Budeme se muset vyrovnat s ještě organizovanější obranou,“ uvědomoval si Jozef Rešetár bezprostředně po semifinále. „Věřím, že holky se dají dohromady a zaberou. Uvidíme, jak na tom bude kotník Pollard,“ připomněl závěrem situaci, kdy americká opora zůstala po špatném došlapu chvíli ležet na palubovce.