C h o m u t o v - Chomutovské basketbalistky vyzvaly v závěrečném vystoupení dlouhodobé části evropské ženské ligy ukrajinský tým Ivano-Frankivsk, který po vyrovnané zahajovací čtvrtině zasypaly v dalších dvou dějstvích jednašedesáti body. Tím jasně nakročily k vítězství 93:62, jež znamená, že si svěřenkyně Jozefa Rešetára začátkem března zahrají na finálovém turnaji soutěže ve Varšavě.
EWBL 2022/23
7. kolo, 15. 1. 2023

62:93

15:15, 15:31, 13:30, 19:17

BK Frank Ivano-Frankivsk BK Levhartice Chomutov

Krátce před polovinou úvodní desetiminutovky vedly Levhartice 8:1, ovšem po prvním klaksonu svítila na ukazateli skóre remíza. Tu Severočešky hned po krátké pauze zrušily a ukrajinským soupeřkám už dovolily jen jedno vyrovnání.

Zásluhou jednatřiceti bodů odskočily před poločasem do vedení 46:30, které po návratu ze šaten ještě navýšily. Dvacetibodový rozdíl panoval poprvé po necelých dvou minutách hry, o třicet bodů byly chomutovské hráčky prvně vpředu za další zhruba dvě minuty. Mrzet je tak nemusela ani prohraná závěrečná čtvrtina.

Nejlepší střelkyní zápasu se stala chomutovská NaJai Pollard, která zaznamenala 23 bodů. O čtyři zpět zůstaly po závěrečném klaksonu ukrajinské hráčky Krystyna Filevič a Oksana Mollova, které doplnila třináctibodová Tajsija Udoděnko. Na straně Levhartice zakončily duel s dvouciferným bodovým kontem ještě Monika Satoranská, Eliška Brejchová (obě 15), Monika Fučíková (14) a Michaela Krejzová (10).

„Je super, že si zahrajeme závěrečný turnaj,“ tetelil se Jozef Rešetár blahem. „Jak už jsem několikrát říkal, evropská soutěž posouvá naše výkony výš,“ opakoval a přiznal, že před zápasem panovaly v táboře Levhartice určité obavy. „Naštěstí se nenaplnily díky kolektivní obraně a doskoku,“ ulevilo se slovenskému trenérovi.

Šéf chomutovského realizačního týmu označil za zlomovou druhou čtvrtinu, v níž jeho družina výrazně odskočila. „Navíc jsme v podstatě s poločasovým klaksonem dali trojku,“ připomněl úspěšný pokus kapitánky Krejzová, jež si nakonec připsala dvě trojky z jedenácti. O jednu víc měly na kontě Satoranská s Brejchovou. „Konec prvního poločasu a začátek druhého nás nakoply,“ připojil.

Výraznější minutáž dostaly i hráčky, které v ligových bojích mají méně prostoru. Zkušený kouč naznačil, že k tomuto kroku přistoupil vzhledem k vývoji střetnutí. „Před zápasem se s tímhle počítat nedá, protože jsme chtěli postoupit. Nicméně vzhledem k náročnému sobotnímu zápasu se možnost zapojit do rotace všech dvanáct hráček opravdu hodila, abychom některým holkám ulevili,“ reagoval.

Jak už bylo zmíněno, Levhartice čeká v úvodu března Final 4 EWBL, takže zřejmě půjde o ideální přípravu na vrchol domácí nejvyšší soutěže, jejíž základní část by chomutovské basketbalistky měly zakončit 3. března v Trutnově. „Evropská soutěž je vysoká škola basketbalu pro naše mladé hráčky,“ uzavřel Jozef Rešetár, jehož tým díky skalpu Ivano-Frankivsku překlopil evropskou bilanci do pozitivního poměru čtyři výhru ku třem prohrám.