This text will be replaced

C h o m u t o v - V posledním domácím utkání základní části Chance ŽBL vyzvaly chomutovské basketbalistky na palubovce své Městské sportovní haly pražskou Slavii, s níž od září 2019 prohrály v rámci nejvyšší soutěže osmkrát bez přerušení. Po 1239 dnech však Levhartice podruhé v historii uspěly zejména díky druhé čtvrtině a po výsledku 70:56 zapsaly desáté vítězství sezóny, které zároveň znamená definitivní jistotu čtvrtého místa. Čtvrtfinále play-off tak svěřenkyně Jozefa Rešetára odstartují před svými fanoušky.
ŽBL
17. kolo, 17. 2. 2023

70:56

16:14, 21:11, 18:15, 15:16

BK Levhartice Chomutov BLK Slavia Praha

Úvod zápasu patřil domácím basketbalistkám, které trochu přibrzdila trojka hostující Mircové, po níž Slavia vedla 3:2. Poté však přes tři minuty dávaly koše pouze Levhartice, takže v polovině zahajovacího dějství vedly 14:5. Jenže v podání Severočešek následovalo téměř deset minut, během nichž zapsaly pouhé čtyři body, což dovolilo Pražankám otočit skóre na 18:23 z pohledu domácího souboru.

Přestože vstup do druhého hracího období chomutovským hráčkám nevyšel podle představ, byla tato část nakonec klíčová, jelikož domácí basketbalistky ji vyhráli o deset bodů, což v součtu s první čtvrtinou znamenalo poločasové vedení 37:25. Po návratu ze šaten házela kapitánka Krejzová dva trestné hody, protože po skončení poločasu dostal hostující asistent trenéra diskvalifikační faul.

Ve zbytku střetnutí se pražský tým jen jednou přiblížil na méně než deset bodů, tudíž Levhartice dokráčely k vítězství, které potvrdilo jejich čtvrté místo a výhodu domácího prostředí ve čtvrtfinále. „Ve druhé čtvrtině jsme přestali dělat zbytečné ztráty, které nás limitovaly v první čtvrtině směrem dopředu,“ narážel Petr Treml řadu nepřesných přihrávek, které umožnily Slavii pětibodové vedení.

„Naštěstí jsme si dost pomáhali obranným doskokem, díky němuž soupeřky neodskočily víc a navíc jsme jim tím nedávali druhé šance,“ poukázal chomutovský asistent na poměr 40:27 ve prospěch svého týmu, jenž doskoky vyhrál celkově 55:37. „Navíc Slavia tolik neproměňovala střely z dlouhé vzdálenosti,“ připojil jedním dechem.

Petr Treml připouštěl určitou nervozitu na obou stranách, z níž pramenily ztráty. Přece jen se hrálo o čtvrté místo a lepší nasazení do play-off. „Na téhle úrovni už jsou hráčky ale na tlak zvyklé, takže si myslím, že to nebyl rozhodující faktor našich ztrát v první čtvrtině,“ pronesl s tím, že nad dlouhou šňůrou porážek s družinou z Edenu realizační tým ani hráčky Levhartic nepřemýšlely. „Připomínali jsme si jen poslední vzájemný zápas, který byl hodně vyrovnaný a ve kterém nám smolně utekla poslední čtvrtina,“ uvedl.

I kdyby chomutovské basketbalistky prohrály poslední zápas základní části po závěrečných turnajích českého i evropského poháru, už je ze čtvrtého místa nesesadí ani případná senzační výhra Slavie nad USK Praha, protože mají se „sešívanými“ lepší bilanci vzájemných zápasů. „Čtvrté místo je za nás velký úspěch, ale hlavně znamená, že budeme začínat čtvrtfinále doma, což je velká výhoda vzhledem k tomu, že začíná chodit docela dost lidí a holkám atmosféra pomáhá,“ reagoval mladší z trenérské dvojice Levhartic.

Ty podle slov jednoho z koučů počítají, že soupeřkami mezi osmičkou nejlepších celků Chance ŽBL budou právě slávistky, byť by mohly narazit ještě na Hradec Králové, pokud by Východočešky porazily Trutnov i třetí KP Brno a Slavia porazila pouze Strakonice. „Počítáme se Slavií,“ pousmál se Petr Treml na závěr.

Nejlepší střelkyní zápasu se stala dvacetibodová NaJai Pollard, která zásluhou jedenácti doskoků posedmé v sezóně zapsala ceněný double-double. Třináct chomutovských bodů přidala Valentýna Kadlecová a deset kapitánka Michaela Krejzová. Na druhé straně se nejvíc činily dvanáctibodové Kateřina Rokošová s Američankou Makedou Clarke-Nicholas a desetibodové Brandi Beasley s Kateřinou Suchanovou.