This text will be replaced

C h o m u t o v - Znovu po pěti dnech se hrálo na palubovce Městské sportovní haly čtvrtfinále Renomia ŽBL, v němž chomutovské basketbalistky čelily hrozbě vyřazení. Ta se stávala reálnou během místy i patnáctibodového vedení Hradce Králové, ovšem svěřenkyně Jozefa Rešetára předvedly parádní vzepjetí, díky němuž srovnaly a v prodloužení Lvice přetlačily po výsledku 77:72. Rozhodující střetnutí se uskuteční v sobotu 19. března od 16 hodin na východě Čech.
ŽBL
ČF4, 17. 3. 2022

77:72pr

14:11, 9:22, 18:19, 28?17, 8:3

BK Levhartice Chomutov Sokol Hradec Králové

Úvodní koš zápasu si připsala po čtvrt minutě domácí Satoranská, na niž rychle odpověděla Effangová. Přestože od stavu 7:6 trefila družina Romany Ptáčkové za téměř šest minut pouze dva trestné hody, ztrácela po prvním klaksonu pouze tři body. Druhé dějství nabídlo úplně jiný obrázek, takže v poločase už Hradec Králové vedl 33:23.

Po změně stran se rozdíl mezi oběma celky navýšil a po třiceti minutách hry činil jedenáct bodů. Na startu závěrečné desetiminutovky utekl královéhradecký Sokol až na šestnáct bodů a zdálo se, že míří za ukončením série. Jenže se znovu dostavil hostující střelecký výpadek. Od stavu 47:61 čekaly Lvice na další body více než čtyři minuty, což pomohl Levharticím k obratu na 62:61.

V dramatickém závěru normální hrací doby mohly z poslední akce rozhodnout Kadlecová a především po útočném doskoku Satoranská. Jenže neuspěly, takže se šlo poprvé za tři sezóny chomutovských basketbalistek v Renomia ŽBL do prodloužení. V něm po dvanácti vteřinách proměnila dvoubodový pokus nejlepší střelkyně duelu Effangová, jež se posunula na 22 bodů.

Hradec Králové však do konce pětiminutového nastavení zaznamenal už pouze jeden úspěšný trestný hod, což dalo prostor k rozhodnutí domácí Reynolds, která se od stavu 71:71 postarala z různých pozic včetně „šestek“ o všech šest zbývajících chomutovských bodů, což ji vyneslo na konečných dvacet bodů.

Druhou nejlepší střelkyní Levhartic se stala devatenáctibodová Monika Satoranská, na dvanáct bodů se vyšplhala konta Valentýny Kadlecové a Terezy Vorlové. Za Lvice se na dvouciferný počet dostala už jen jednadvacetibodová Kristýna Čuperková. „Myslím, že rozhodla kolektivní hra podpořená zkušenými hráčkami, které zvládli konec normální hrací doby i prodloužení,“ ohlížel se Jozef Rešetár.

„Z toho vyplynula i naše patnáctibodová šňůra ve čtvrté čtvrtině, po které jsme vyrovnali a dostali se i do vedení o bod. Myslím, že v ten moment si holky uvědomily, že už zápas nesmíme pustit a ještě víc zabojovaly všechny, které se dostaly na hřiště, za což před nimi smekám, protože síly ubývají,“ pokračoval slovenský kouč, který postrádal zdravotně indisponovanou kapitánku Michaelu Krejzovou.

I ve čtvrtém pokračování čtvrtfinálové série platilo, že utkání vyhrál tým, jenž si lépe počínal na doskoku. Levhartice ho vyhrály 50:41, což jejich trenéra potěšilo. „Právě ve čtvrté čtvrtině jsme se zaměřili na odstavování hráček pod košem, díky čemuž jsme získali řadu míčů, které jsme v útoku proměnili v body,“ liboval si zkušený stratég.

Ten po skončení základní hrací doby a neproměněných šancích v jejím závěru hráčky především uklidňoval. „V časové tísni a takové situaci nemůžete hráčkám vytknout, když minou střelu nebo trestný hod. Nicméně holky měly v prodloužení hlavy nahoře,“ popisoval Jozef Rešetár. „Úspěch z tohoto zápasu je opravdu povzbuzující pro psychiku i regeneraci,“ uzavřel s tím, že v pátém střetnutí věří svému družstvu a očekává bojovný zápas.