• EWBL 2022/2023

• 3. místo Chance ŽBL 2022/2023

C h o m u t o v - Seniorské zápasy chomutovského basketbalu v roce 2021 zakončili muži duelem 14. kola prvoligové skupiny Západ. Hostili v něm na palubovce domovské Městské sportovní haly předposlední Plzeň, jíž nakonec vysoko podlehli 58:94 a po třech těsných prohrách padli v ligové soutěži počtvrté za sebou.
1. liga - západ 2021/2022
14. kolo, 19. 12. 2021

58:94

17:20, 12:22, 13:24, 16:28

BK Levharti Chomutov BK Lokomotiva Plzeň

Reportáž

Svěřenci Radka Holuši se poprvé prosadili až po třech a půl minutách hry ve chvíli, kdy Západočeši vedli už 10:0. Jenže v závěru zahajovací čtvrtiny hosté přes dvě minuty nedali žádný koš, což dalo Chomutovským šanci snížit na rozdíl jen tří bodů.

Po čtyřech minutách druhého dějství Levharti srovnali zásluhou trestného hodu Duška na 24:24, jenže do konce poločasu přidali už jen pět bodů, takže Lokomotivu hřál při odchodu do kabin třináctibodový náskok.

Rozdíl mezi oběma týmy se po návratu ze šaten navyšoval, dvě a půl minuty před třetím klaksonem činil poprvé dvacet bodů a do konce duelu se rozrostl na téměř čtyři desítky. Hned pět plzeňských hráčů se dostalo přes deset bodů, nejvíc se dařilo bývalému Levhartovi Jakubu Skaličkovi, který zaznamenal 19 bodů.

Na domácí straně završil střetnutí s dvouciferným kontem pouze šestnáctibodový Jan Jiříček. „Závěr roku se nám vůbec nepovedl, za což bych se chtěl omluvit všem, kteří na zápas přišli a viděli naše ostudné vystoupení,“ nešetřil Radek Holuša kritickými slovy.

Za jeden z faktorů označil stálé poměrně rozsáhlou marodku, kterou sice opustil Luboš Stria, který se však stále vyrovnává s nedávnými zdravotními problémy. „Šetřili jsme hlavně jeho zdraví, což je nejdůležitější, protože zhubl pět kilo,“ prozradil šéf realizačního týmu.

„Marodka nás bohužel dohnala, protože nám chybí šest hráčů základní rotace a ztratili jsme pár zápasů ve vyrovnaných koncovkách,“ poukázal na těsné nezdary s Litoměřicemi, Pískem v poháru a na půdě pražských protivníků SP Basket a USK B. „S Plzní nám nově chyběl Robert Landa, který má svou sílu. Kromě toho máme mimo hru Nestora Boyka, Kubu Seiferta, Lukáše Bažanta a Jana Hartmana,“ vyjmenoval.

Poprvé v sezóně byli k utkání nominováni tři junioři najednou, kteří navíc dostali poměrně dost prostoru. Filip Morávek odehrál přes 26 minut, Radek Valenta se přiblížil 22 minutám a Jan Vosejpka se přehoupl přes osm minut. „Plzeň má zkušené hráče, kteří naše mladé převálcovali hlavně silově,“ uvedl první muž střídačky Levhartů.

S Plzní podle někdejšího basketbalisty rozhodly i další faktory. „Ve druhé čtvrtině jsme pracně stáhli náskok soupeře, jenže pak se naše hra opět sesypala,“ lamentoval. „Špatně jsme se vraceli do obrany a vyhodnocovali postavení na hřišti. Plzeň byla hladovější. Z nás nešla vůbec cítit energie a nepomohla ani snaha zvrátit to presovým systémem,“ mrzelo jej.

Radek Holuša vyhlíží po sérii porážek volnější období. „Nedaří se nám,“ nekličkoval hlavní kouč mužů. „Je na čase přes svátky potrénovat, vydechnout a odpočinout s rodinami. Musíme se zmátořit a vykročit do nového roku šťastnější nohou, i když nás čeká těžký los,“ zmínil na závěr bitvy s Litoměřicemi, Pískem, Polabím a Slavií Praha, což jsou převážně soupeři z čela tabulky. Navíc se všemi Levharti úvodní vzájemné zápasy sezóny prohráli.