• EWBL 2022/2023

• 3. místo Chance ŽBL 2022/2023

P l z e ň / C h o m u t o v – Prvoligová skupina Západ měla pro Levharty třetí říjnový pátek na programu páté pokračování základní části, k němuž zajížděli svěřenci Radka Holuši podruhé na palubovku soupeře. Tentokrát vyrazili do Plzně, kde uspěli už v přípravě. Vyhráli i v ligové soutěži, ale duel byl o poznání vyrovnanější. Chomutovští překlopili střetnutí na svou stranu až v posledním dějství a po výhře 74:71 zůstávají spolu s příštím soupeřem z Litoměřic stoprocentní.
1. liga - západ 2021/2022
5. kolo, 15. 10. 2021

71:74

21:23, 21:9, 16:19, 13:23

BK Lokomotiva Plzeň BK Levharti Chomutov

Reportáž

Na startu utkání úřadoval především domácí Karel Aušprunk, jenž za necelou minutu a půl hry zaznamenal šest bodů, jimiž pomohl Západočechům k šestibodovému náskoku. Krátce po polovině zahajovací čtvrtiny byla Lokomotiva vpředu dokonce o devět bodů, přesto po úvodním klaksonu vedli Levharti 23:21.

Na druhé pokračování zápasu by družina kolem kapitána Jakuba Houšky asi nejraději zapomněla, neboť Severočeši v něm dali jen devět bodů a na jeho konci svítil na ukazateli skóre průběžný výsledek 42:32 z pohledu domácí Plzně. Po návratu ze šaten navíc přidal trojku Václav Honomichl, což ale Levharty nepoložilo a dál dřeli, takže po třiceti minutách ztráceli už jen sedm bodů.

Chomutovská stíhací jízda pokračovala i na startu závěrečného hracího období, kdy dal koš s faulem Jakub Houška. Drama vrcholilo v závěrečných třiadevadesáti vteřinách. Právě tolik chybělo do vypršení čtyřicáté minuty, když Aušprunk poslal tým z krajského města na soutoku čtyř řek do dvoubodového vedení.

To však brzy změnila trojka Nestora Boyka, jenž následně proměnil tři ze čtyř trestných hodů, čímž přispěl k prodloužení čekání souboru Erika Eismana na druhou výhru sezóny. Právě Boyko se stal s devatenácti body nejlepším střelcem Levhartů, na druhé straně se nejvíc dařilo Aušprunkovi, který zapsal jednadvacet bodů.

„Nemůžu začít jinak než konstatováním, že naše zápasy jsou jako přes kopírák,“ culil se krátce po skončení utkání Radek Holuša. „Docela dost pokoušíme štěstěnu, ale zatím nám to i díky výborným posledním čtvrtinám vychází,“ liboval si.

Šéf střídačky si ale uvědomuje, že podobný průběh zápasu nemusí mít vítězný konec pokaždé. „Pokud chceme pomýšlet na umístění do třetího místa, je potřeba některé věci změnit. Herně musíme předvádět něco úplně jiného, abychom stačili na silné soupeře, kterými budou podle dosavadních výsledků nejspíš Litoměřice, Písek a Slavia,“ uvedl první muž realizačního týmu.

Radek Holuša by uvítal větší příspěvek od mladších hráčů, které ale zároveň nechce dostávat pod ještě větší tlak. „Oni si ho na sebe vytváří do určité míry sami, protože máme širokou rotaci dvanácti hráčů, takže bojují o větší minutáž, což jim často svazuje ruce, přestože my po nich nechceme výjimečné výkony,“ přemítal hlavní trenér mužů.

„Silní jedinci jako třeba Nestor Boyko se z dílčího neúspěchu oklepou a jdou dál. Já i starší kluci chceme, aby mladí byli agresivnější a vzali to občas na sebe, aniž by se na ně někdo zlobil, kdyby to nevyšlo,“ doplnil jedním dechem s tím, že ho mrzelo, když v závěru musel opět využít jen zkušené borce a mladíci Kovář s Valentou se na hřiště nakonec nedostali vůbec.

Levharti si pomohli mimo jiné devíti trojkami nebo 45 doskoky pod oběma koši a udrželi prvoligovou neporazitelnost, jelikož po dvou výhrách v minulé předčasně ukončené sezóně mají aktuálně bilanci pěti vítězství z pěti kol. Chomutovští se tak mohou v klidu chystat na bitvu o první místo, neboť v pátek 22. října přivítají doma od 19 hodin a 30 minut rovněž neporažené Litoměřice.

„Chci fanoušky na boj o čelo tabulky pozvat v co nejhojnějším počtu. Ten zápas bude speciální i v tom, že Litoměřice trénuje Tomáš Eisner, což je výzva i pro mě osobně,“ těší se Radek Holuša na trenérskou bitvu s někdejším spoluhráčem a donedávna ještě koučem Levhartic.