B r n o / C h o m u t o v – V prvních čtyřech duelech čtvrtfinálové série Chance ŽBL pokaždé zvítězil domácí tým, takže za stavu 2:2 na zápasy cestovaly chomutovské basketbalistky k poslednímu možnému pátému utkání do moravské metropole, kde se muselo rozhodnout o postupujícím mezi nejlepší čtyři celky aktuálního ročníku nejvyšší soutěže. Levhartice bojovaly ze všech sil, ale i popáté vyhrál domácí soubor. Brňanky tak po výsledku 83:70 zatarasily svěřenkyním Pavla Staňka cestu do druhého semifinále play-off v řadě.
ŽBL
5. čtvrtfinále, 31. 3. 2024

83:70

23:20, 17:15, 19:15, 24:20

KP Brno BK Levhartice Chomutov

Zahajovací dějství nabídlo zajímavou a vyrovnanou podívanou, během níž se oba týmy vystřídaly v těsném vedení, aby nakonec po deseti minutách hry vedly Jihomoravanky o tři body. Ve druhé části Brňanky odskočily až na rozdíl devíti bodů, ovšem Levhartice manko stáhly i na dva body, ale v poločase nakonec ztrácely bodů pět.

Start po změně stran Severočeškám úplně nevyšel, jelikož se poprvé prosadily až po více než dvou minutách hry, což dalo KP Brno prostor, aby poprvé v utkání navýšilo náskok na dvouciferné číslo. Na konci třetí čtvrtiny však domácí soubor vedl „jen“ 59:50. Ve čtvrtém hracím období se Levhartice dvakrát přiblížily na pět bodů, jenže ještě výraznější snížení bohužel nepřišlo.

Družinu trenérky Marcely Krämer táhla jednadvacetibodová Kateřina Galíčková, ovšem nejlepší střelkyní zápasu byla s dvaadvaceti body chomutovská NaJai Pollard. Anežka Kopecká a Valentýna Kadlecová zakončily duel se čtrnácti body, Tylinn Carter si díky dvanácti bodům a jedenácti doskokům připsala druhý double-double v české nejvyšší soutěži.

Na rozdíl od předešlé sezóny už se nehraje o další umístění, takže Levharticím sezóna, v níž poprvé v historii hrály EuroCup, skončila. „Převažuje zklamání z prohry v rozhodujícím utkání, ale na druhou stranu jsme celou sérii odehráli se ctí, za což jsem po průběhu naší sezóny rád,“ pronesl Pavel Staněk. „Začali jsme dobře, pak přišel útlum, ze kterého jsme se zvedli a v závěru předváděli dobrý basketbal,“ vysvětlil jedním dechem.

Páté čtvrtfinále bylo v řadě statistik vyrovnané, oba týmy dělila především úspěšnost střelby. Za dva body byly lepší o zhruba třináct procent Levhartice, jenže za tři body to bylo opačně. KP Brno proměnilo devět pokusů ze čtyřiadvaceti, chomutovské hráčky jen čtyři z šestatřiceti. „O trojky jsme se celou sezónu víceméně opírali, ale tentokrát nám nešly a obecně jsme měli nízké procento střelby,“ pravil hlavní kouč.

„Faktorů, které to způsobily, bylo podle mého víc. Roli mohly hrát nervozita nebo únava,“ přemítal nahlas. „Každopádně právě trojky nám chyběly, abychom se Brnu víc přiblížili,“ uvědomoval si. „Pátý zápas byl o vůli. O tom, kdo chce víc a dodře to. Nicméně troufnu si říct, že nakonec byl soupeř prostě a jednoduše o něco šťastnější,“ uzavřel Pavel Staněk.