O l o m o u c / C h o m u t o v – Druhou polovinu prvoligového play-out odstartovali chomutovští basketbalisté v Olomouci, kde mohli za určitých okolností slavit udržení ve druhé nejvyšší soutěži. Hned první podmínka však zůstala nenaplněna, neboť Levharti i přes vyhranou úvodní čtvrtinu na Hané prohráli 73:83. Jedná se první nezdar ve vzájemných duelech se záložním týmem účastníka Kooperativa NBL.
1. liga - 2023/2024
OUM5, 8. 3. 2024

83:73

16:25, 26:19, 19:11, 22:18

Basketbal Olomouc BK Levharti Chomutov

Domácí záhy vedli 4:0 a těsný náskok si udržovali celou první polovinu zahajovacího dějství, které nakonec po trojce Boyka vyhráli o devět bodů Levharti. Ve druhé části se však více dařilo Olomouckým, kteří skóre otočili, jenže v závěrečných 74 vteřinách před poločasovým odchodem do šaten dostali Hanáci tři koše, což způsobilo, že i po dvaceti minutách hry vedli, byť už jen těsně, Levharti.

Po změně stran Olomouc rychle srovnala krok a navíc si vzala zpět vedení, které už nepustila. Na konci třetího hracího období navíc Tomáš Olbort proměnil oba trestné hody, takže domácí byli vpředu o šest bodů, což se ukázalo jako manko nad síly Levhartů, kteří nakonec padli o deset bodů.

Nepomohly ani přesné ruce Nestora Boyka (27) s Petrem Macháčem (22), jelikož na olomoucké straně zakončila duel s dvouciferným počtem bodů hned pětice hráčů, v níž figuroval i majitel statistiky double-double Erik Klepač, jenž dal patnáct bodů a přidal třináct doskoků. Ještě o dva body víc dal Levhartům Nikola Zdravkovič (17).

„I když nás soupeře zaskočil zónou, začali jsme utkání podle mého docela dobře, protože jsme se prosazovali i proti zóně,“ popisoval Václav Forst. „Do poločasu to od nás bylo docela slušné, jenže ve druhé půli jsme jako tým vyhořeli,“ připojil jednoznačně. „Nemohli jsme se trefit, naopak soupeři se dařilo i střelecky, což nás dostalo pod tlak, ze kterého jsme se neuměli vymanit, takže nezbývá, než pogratulovat soupeři k zaslouženému vítězství,“ vzkazoval na dálku kouč Levhartů.

O tom, co stálo za proměnou Severočechů v průběhu střetnutí, nechtěl Václav Forst příliš hovořit. „Nemá smysl hledat výmluvy, prostě se nám zápas nepovedl a musíme zabrat v dalším kole doma, kde můžeme definitivně rozhodnout o naší záchraně,“ reagoval první muž střídačky s tím, že na předzápasové poradě zaznělo, že mužstvo může v případě výhry slavit udržení v první lize. „Kluci si toho byli vědomi velmi dobře, ale zápas dopadl, jak dopadl,“ smutnil, ovšem rychle přepnul do bojovného módu. „Nejhorší možná varianta by byla, kdybychom sklopili hlavu a utápěli se v tom. My naopak musíme mít hlavy stále nahoře, zapracovat, připravit se na domácí zápas a doma rozhodnout,“ burcoval závěrem Václav Forst.