C h o m u t o v – Po čtrnáctidenním zápasovém volnu vstoupili chomutovští basketbalisté do bojů o udržení domácím duelem s Olomoucí. Městská sportovní hala viděla velkou ofenzivní jízdu Levhartů, kteří poprvé v sezóně nastříleli trojciferný počet bodů. Svěřenci Václava Forsta v každé ze čtvrtin překročili hranici třiceti bodů, takže nakonec vyhráli 130:88, což je prvoligový chomutovský rekord a výkon, který druhá nejvyšší soutěž zažila naposledy v prosince 2021, kdy pražská Slavia nasázela Polabí 137 bodů.
1. liga - 2023/2024
OUM1, 9. 2. 2024

130:88

31:23, 33:29, 30:18, 36:18

BK Levharti Chomutov Basketbal Olomouc

Téměř celou první polovinu zahajovací čtvrtiny si Hanáci udržovali mírné vedení, pak se však karta obrátila. Boyko dvoubodovým košem skóre otočil a Levharti už vedení nepustili, byť v závěru prvního poločasu Olomoučtí přece jen stáhli místy i patnáctibodové manko.

Po změně stran družina Václava Forsta dominovala, aby nakonec vyhrála o více než čtyřicet bodů. Přispěly k tomu zejména dva třicetibodoví střelci – Petr Macháč (34) a Nestor Boyko (31). První jmenovaný navíc díky patnácti doskokům zapsal devátý double-double sezóny, který se podruhé v ročníku povedl také Ondřeji Kovářovi, jenž k patnácti doskokům přidal šestnáct bodů. Osmnáct bodů zapsal Jakub Weig.

Na olomoucké straně se trefilo pět hráčů ze šesti na zápasové soupisce a všichni, kteří mířili přesně, se přehoupli do dvouciferných čísel. Nejvíce se dařilo Nikolovi Zdravkovičovi (26) a Lukáši Olbortovi (21). „Musím říct, že vzhledem k našim absencím ze základní rotace mě kluci překvapili, takhle vysokou výhru jsem nečekal,“ započal Václav Forst ohlédnutí za první stovkou sezóny.

Zkušený kouč však viděl i druhou stránku mince. „Dali jsme sice sto třicet bodů, jenže jsme na domácí palubovce skoro devadesát dostali, takže musíme zůstat nohama na zemi,“ upozorňoval první muž realizačního týmu Levhartů, který za špatným začátkem utkání hledal nervozitu. „Přece jen se hraje o udržení, čemuž vstup z obou stran odpovídal, i když Olomouc měla velmi dobrou úspěšnost střelby za tři body a dávala i těžké pokusy,“ ohlížel se Václav Forst, jehož družina se postupně dostala do střeleckého tempa.

„V závěru prvního poločasu jsme ale zase podobně jako skoro v každém zápase udělali několik až žákovských chyb,“ přeladil opět na hledání nedostatků. „Byli jsme nedůslední v obraně a mysleli jsme si, že to půjde samo,“ rozvedl jedním dechem předchozí myšlenku. „V šatně jsme si o tom promluvili a jsem rád, že to kluci pochopili, protože ve druhém poločase podali zodpovědný výkon,“ potěšilo chomutovského trenéra.

Jeho svěřenci díky vítězství odskočili Hanákům, kteří měli před úvodním rozskokem stejných pět výher jako Levharti. „Pořád musíme jít krok za krokem, tedy zápas po zápase. Nejlépe neztrácet domácí utkání a pokusit se něco urvat na půdě soupeřů,“ uzavřel Václav Forst.